شماره تماس 02133989729 - 09127946612

خانه » اکسیدها » اكسيد روى

اكسيد روى

شیمی نور فروشنده اكسيد روى با خلوص و كيفيت بالا به شما مشتريان محترم عرضه مى گردد .

تلفن        02133989729

همراه      09127946612


اكسيد روى به انگليسى zinc oxide يك تركيب غير آلى با فرمول ZNO  به شكل پودرى سفيد رنگ و غير محلول در آب است .توليد این ماده به روش غير مستقيم : روى ( zn ) در ظرف مخصوص ذوب گرافيت مايع شده و در دماى بالاى ٩٠٧ درجه سانتى گراد به بخار تبديل مى شود . بخار روى با اكسيژن ( O2 ) موجود در هوا واكنش نشان داده  و zno  تشكيل مى شود . این ترکیب آلی تشكيل شده سرد شده و جمع آورى مى شود . اين روش در سال ١٨٤٤ توسط Leclaire فرانسوى كشف شده . نتيجه اين روش اكسيد زينك فشرده با اندازه 0,1 تا چند ميكرومتر است .

کاربردهای اكسيد روى

مصارف صنعتى :

اين تركيب در ساخت مواد فراوانى در صنعت مانند پلاستيك ، سراميك ( اكسيد روى در صنايع لعاب سازى و كاشى و سراميك چينى و بهداشتى به منظور ايجاد براقيت بالا – گداز آورى و پوشش دهندگى كاربرد فراوان دارد .) شيشه ، سيمان ، لاستيك تاير اتومبيل ( اكسيد روى در صنعت لاستيك سازى نقش فراوانى داشته و يكى از معمول ترين فعال كننده ها است و سبب كاهش زمان پخت شده و از نظر اقتصادى مقرون به صرفه است و در ضمن فعال كنندگى مقاومت حرارتى را نيز افزايش مى دهد . ) نرم كننده ، رنگ ها ، موم ها ، چسب ، غذاها ، باترى و … استفاده مى شود .

مصارف دارويى :

در پزشكى و بهداشت اين تركيب با نام زينك اكسايد در پودر بچه ، پمادهاى پوستى ، كرم ضد آفتاب ، شامپو ضد شوره و … استفاده مى شود . پماد زينك اكسايد در زمان ضايعات پوستى مستعد عفونت مانند سوختگى ، اگزما ، سوختگى پاى نوزادان ، خراشيدگى و گزش حشرات ، ضد التهاب خفيف پوستى و همچنين در تركيب كالامين به عنوان ضد خارش كاربرد دارد . اكسيد روى داراى خواص مرطوب كننده ، آنتى بيوتيكى و دئودورانت است . به دليل آثار ضد سيوم و منعكس كننده اشعه UV در تركيب كرم هاى ضد آفتاب نيز استفاده مى شود .

مصارف آرايشى :

اكسيد روى مصارف فراوانى در صنايع آرايشى دارد . اين تركيب مى تواند اشعه UV خورشيد را جذب كرده و از پوست در مقابل آفتاب سوختگى و ساير خدمات اشعه UV محافظت نمايد . اكسيد روى يكى از مهمترين تركيبات مواد آرايشى معدنى است . از آنجا كه اكسيد روى توسط پوست قابل جذب نيست بنابراين باعث هيچ گونه حساسيت پوستى نمى شود و غير حساسيت زا و جوش زا مى باشد . همچنين در توليد دئودورانت ها و صابون كاربرد دارد . اين تركيب در حذف بوى بد بدن و جلوگيرى از رويش باكترى ها كمك مى كند و به خوبى موجب تسكين هر گونه حساسيت پوستى مى شود .

اكسيد روى

اكسيد روى

admin نیم‌رخ
admin نیم‌رخ
admin نیم‌رخ