شماره تماس 02133989729 - 09127946612

خانه » اکسیدها » اکسید سرب (لیتارژ) تترا اکسید سرب ( سرنج )

اکسید سرب (لیتارژ) تترا اکسید سرب ( سرنج )

 فروش تترا اكسيد سرب ( سرنج ) و اكسيد سرب ( ليتارژ ) به صورت عمده و جزيى به شما مشتريان محترم عرضه مى گردد .

تلفن تماس :   02133989729

همراه   :         09127946612

تترا اکسید سرب ( سرنج )

به انگليسى: Tetroxide Lead با فرمول شيميايى Pb3O4 يك تركيب شيميايى با شناسه پاب كم ٦٦٨٥١٨٨ است . كه جرم مولى آن ٦٨٥،٦ g/mol مى باشد . نام ديگر تركيب سرنج است . در ايران در جشن هاى چهارشنبه سورى توسط مردم به عنوان اكسيد كننده ى قوى در نارنجك هاى دستى استفاده مى شود . اين تركيب از واكنش اكسيد سرب با هوا در دماهاى بالاى ٤٠٠ درجه بدست مى آيد .

تترا اكسيد سرب ( سرنج ) از گروه اكسيدهاى قليايى است ، به وفور در تركيب لعاب هاى سفال و سراميك مورد استفاده قرار مى گيرد . اكسيد سرب باعث حلاليت بهتر اكسيدهاى رنگى مى گردد و استفاده از تركيبات سرب مانند Pb3O4 باعث بهبود خواص كشسانى لعاب شده و لعاب را نرم و انعطاف پذير مى كند . اكسيد سرب يكى از فلاكس هاى ( كمك ذوب ) هاى قوى به شمار مى رود . همچنين از اين ماده در صنعت رنگ سازى ديده مى شود ، كه به عنوان ماده ى ضد زنگ استفاده مى شود .

اکسید سرب (ll) یا لیتارژ

به انگلیسی Oxide Lead با فرمول شیمیایی PbO  یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 14827 است که جرم مولی آن g/mol 223.20 می باشد .شکل ظاهری این ترکیب پودر زرد است . این ترکیب اگر متبلور نباشد ماسیکوت ( به انگلیسی : Massicot ) نام دارد اما پس از ذوب و سرد شدن متبلور گشته و لیتارز ( به انگلیسی Litarge ) نامیده می شود . لیتارژ در منابع کهن فارسی به نام مردارسنگ یا مردارسنج آمده است . این ماده در نقاشی به عنوان یکی از خشک کننده های رنگ های روغنی و در پزشکی جهت شستشو و ضدعفونی کردن های وسایل پزشکی در ترکیب برخی صابونهای طبی مصرف می شود و نیز در برخی صنایع از جمله کوزه گری جهت تهیه لعاب روی کوزه ها به کار میرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *