شماره تماس 02133989729 - 09127946612

كلمانيت

 خريد و فروش كلمانيت با خلوص و كيفيت خوب به شما مشتريان محترم عرضه مى گردد .

تلفن تماس :        02133989729

تلفن همراه :        09127946612

كلمانيت ياكوليمانيت با فرمول شيميايي Ca2B6O11.5H2O از بورات هاي كلسيم دار و هيدراته مي باشد كه حاوي 50.9%، B2O3 بوده، در سيستم مونوكلينيك به صورت منشورها و توده هاي دانه اي متبلور مي شود. اين كاني به صورت بلورهاي سفيد روشن، منشوري، هرم هايي در دو انتها و بافت دانه اي تا اجزاء توده اي رشد مي نمايد و سفيد يا بي رنگ بوده، در آب غير محلول ولي در اسيدها حل مي گردد و اغلب در توليد اسيد بوريك  و به عنوان منبع توليد Br كاربرد دارد. لازم به ذكر است كه اين نام پايه ديگر كاني هاي بوراته از قبيل بوراكس، كرنيت، براسيت و…را شامل نمي شود.    
كلمانيت ياكوليمانيت (كولمانيت)
بورات هاي كلسيم دار با كاني اصلي كولمانيت با فرمول شيميايي Ca2B6O11.5H2O و 9/50-درصد B2O3، معمولاً همراه با يولكيست، پلمه سنگ (شيست) و خاك رس است.
نام كاني كلمانيت از نام William T.Coleman بنيانگذار كارخانه بوراكس سازي سانفرانسيكو يكي از پدران معدنكاري،گرفته شده است. اين كاني در معدن قره‌گل ايران از كاني‌هاي اصلي محسوب مي‌شود.
اين كانه بصورت بلورهاي سفيد روشن، منشوري، هرم‌هايي در دو انتها و بافت دانه‌اي تا اجزاء توده اي رشد مي‌نمايد سفيد يا بي‌رنگ بوده ولي رنگ آن ممكن است بعلت وجود ناخالصي‌ به رنگ صورتي يا قرمز ديده شود. اين كانه از ساير مينرالهاي گروه با سختي 5/4-4 و وزن مخصوص 48/2-26/2 كه سخت‌تر و سنگين‌تر مي‌باشد، مشخص مي‌گردد. كلمانيت در آب غير محلول ولي در اسيدها حل مي‌گردد و در اثر حرارت در حين از دست دادن آب صدا مي‌دهد. تركيبات آهن‌دار و ارسنيك‌دار در كاني كلمانيت جزء مواد مضر محسوب مي‌گردد. بررسي منشاء كلمانيت پيچيده بوده و اغلب به عنوان يك كاني ثانويه (بشر بجاي الكسيت) يافت مي‌شود و محل تشكيل آن در چشمه‌هاي غني از كلسيم است كه باعث تغيير كاني‌هاي سديم كلسيم به بورات كلسيم مي‌گردد. در رسوبات دريايي همراه گچ و ديگر كاني‌هاي بور بوجود مي‌آيد. كلمانيت در سيستم مونوكلينيك بصورت منشورها و توده‌هاي دانه‌اي متبلور مي‌شود و جلاي درخشان دارد.
محل پيدايش: كلمانيت با بوراكس در درياچه‌هاي پلاياهاي كاليفرنيا (Death Valley) همچنين Big Adic در تركيه، شيلي، مكزيك، چين، هندوستان، قزاقستان و آرژانتين يافت مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *