شماره تماس 02133989729 - 09127946612

خانه » اکسیدها » اكسيد مس

اكسيد مس

تماس 02133989729 همراه 09127946612

اکسید مس چیست :

شکل ظاهری اين تركيب سياه وجرم مولى آن g/mol 79.545 اكسيد مس با فرمول شيميايى Cuo به صورت الکتریکی از مس و يا از واكنش بازها باسولفات مس به دست مى آيد .

اکسیژن مى تواند به دو روش با مس  تركيب شده و دو ماده متفاوت  تشكيل دهد كه يكى  مس ( l ) اكسيد معمولا به صورت پودر قرمز رنگ و مس ( ll )  اكسيد كه به رنگ  سياه است .

اين دو ماده به صورت  معدنى معمولا به حالتكريستالى يافت مى شوند . از هر دو تركيب اكسيدهاى مس در صنعت پيگمنت  استفاده مى شود ولى اين دو ماده درصنايع ديگرى نيز به صورت جداگانه مصرف مى شوند .

كاربردها :

 به عنوان  عامل  ضد قارچ  و همچنين  پوشاننده ى دانه ها بوده و نيز به عنوان  پيگمنت در رنگ آميزى  شيشه و چينى استفاده مى شود . علاوه بر اين براى جلوگيرى  از كثيف شدن  تابلوهاى  نقاشى و همچنين درصنعت رايون كاربرد دارد از جهت ايجاد لعاب فيروزه اى در لعاب هاى قليايى و ايجاد رنگ سبز در لعاب هاى سربى به كار مى رود

اکسید مس ماده ای سمی است که در بسیاری از حلال ها نامحلول است. این ماده خواص جالبی از جمله خواص کاتالیستی و الکترونیکی مناسبی دارد. از کاربرهای مهم آن می توان به ساخت رنگدانه ها و مکمل های غذایی در خوراک دام ها اشاره کرد.

خصوصیات شیمیایی اکسید مس :

 چگالی :6گرم بر سانتی متر مکعب  وزن مولکولی /جرم مولی :143.09 گرم درمول 

  نقطه جوش : 1800 درجه سانتی گراد

  نقطه ذوب : 1232 درجه سانتی گراد 

نام ها وانواع :

پودر اکسید مس /مس اکسید /اکسید مس صنعتی /اکسید مس قرمز / اکسید کوپریک

سمیت :

در صورت بلعیدن کشنده و خطرناک است. ممکن است باعث ایجاد تحریک دستگاه گوارش با علائمی مانند تهوع، استفراغ و اسهال شود. اکسید مس نسبت به نمک های محلول مس مانند سولفات های مس کمتر سمی است. به جز موارد حاد مسمومیت با مس، اثرات اندکی در مسمومیت انسان مشاهده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + = 11