شماره تماس 02133989729 - 09127946612

خانه » اکسیدها » اکسید سرب (لیتارژ) تترا اکسید سرب ( سرنج )

اکسید سرب (لیتارژ) تترا اکسید سرب ( سرنج )

 فروش تترا اكسيد سرب ( سرنج ) و اكسيد سرب ( ليتارژ ) به صورت عمده و جزيى به شما مشتريان محترم عرضه مى گردد .

تلفن تماس :   02133989729

همراه   :         09127946612

تترا اکسید سرب ( سرنج )

به انگليسى: Tetroxide Lead با فرمول شيميايى Pb3O4 يك تركيب شيميايى با شناسه پاب كم ٦٦٨٥١٨٨ است . كه جرم مولى آن ٦٨٥،٦ g/mol مى باشد . نام ديگر تركيب سرنج است . در ايران در جشن هاى چهارشنبه سورى توسط مردم به عنوان اكسيد كننده ى قوى در نارنجك هاى دستى استفاده مى شود . اين تركيب از واكنش اكسيد سرب با هوا در دماهاى بالاى ٤٠٠ درجه بدست مى آيد .

تترا اكسيد سرب ( سرنج ) از گروه اكسيدهاى قليايى است ، به وفور در تركيب لعاب هاى سفال و سراميك مورد استفاده قرار مى گيرد . اكسيد سرب باعث حلاليت بهتر اكسيدهاى رنگى مى گردد و استفاده از تركيبات سرب مانند Pb3O4 باعث بهبود خواص كشسانى لعاب شده و لعاب را نرم و انعطاف پذير مى كند . اكسيد سرب يكى از فلاكس هاى ( كمك ذوب ) هاى قوى به شمار مى رود . همچنين از اين ماده در صنعت رنگ سازى ديده مى شود ، كه به عنوان ماده ى ضد زنگ استفاده مى شود .

اکسید سرب (ll) یا لیتارژ

.شکل ظاهری این ترکیب پودر زرد است . این ترکیب اگر متبلور نباشد ماسیکوت نام دارد اما پس از ذوب و سرد شدن متبلور گشته و لیتارز  نامیده می شود . لیتارژ در منابع کهن فارسی به نام مردارسنگ یا مردارسنج آمده است . این ماده در نقاشی به عنوان یکی از خشک کننده های رنگ های روغنی و در پزشکی جهت شستشو و ضدعفونی کردن های وسایل پزشکی در ترکیب برخی صابونهای طبی مصرف می شود و نیز در برخی صنایع از جمله کوزه گری جهت تهیه لعاب روی کوزه ها به کار میرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =